Akvaryumun Altın Kuralları

2008-11-15 21:31:00
Akvaryum sahibi olmanın getirdiği sorumluluk bilinci ve yapılması gerekenler hakkında her zaman konuşuluyor. Ancak bazı altın kuralların her zaman ihmal edildiği de bir gerçek. Hemen hemen birçok akvaryum sahibi 'Balığım Öldü' , ' Akvaryumumun suyu bulanık', Akvaryumun çok Pis Görünüyor', 'Balıklarım yem yemiyor', 'akvaryumum yosun oldu', 'Akvaryumuma ilaç döktüm Balığım İyleşmedi Öldü' Vb. gibi birçok söylemle gerek akvaryumcuların gerekse bildikleri hobicilerin kulaklarını çoğu zaman çınlatmışlardır.

Ancak akvaryumlarında neyi yapıp neyi yapmadıklarını asla tam anlamıyla tartışmamışlardır.

Tüm akvaryumlarda, gerek deniz gerekse tatlısu, bazı altın kuralcıkların uygulanması emin olun ki çok yönde düzeltici, gerek görsel gerekse yaşamsal güzellikleri ortaya koymamıza yardımcı olacaktır.

Bu altın kurallar bir arabanın ilerleyebilmesi için gerekli olan benzin, tekerlek, direksiyon ve sürücü gibi algılanmalıdır.

Basitce bunlara değinip özetlemek getireceği sonsuz faydaların sıralanmasından daha kolay olacaktır.

Altın Kural 1:
Akvaryumumuza sudaki mineralleri yenilemesi açısından düzenli periodlarda düzenli su değişimi yapılması.

Su değişimi sudaki eksilen mineral ve faydalı içeriklerin yenilenmesi yanında suda bulunan ve yemleme , dışkı vb gibi nedenlerden dolayı oluşan zararlı meddelerin de dışarı atılmasına olanak verecektir.

Altın Kural2:
Akvaryum Filtreleri'nin düzenli temizlenmesi suda biriken zararlı kir ve pislikler'in akvaryumdan dışarıya alınması anlamı taşıdığından canlı sağlığı açısından çok önem taşımaktadır.
Canlılarımız için temiz bir su hayattır. Unutmamalıdır ki içerisinden sürekli akvaryum suyunun geçtiği bir filtre içine biriken pislikler akvaryum camları içinde görünmese de yine akvaryum suyumuzun içindedir. Bu nedenle sürekli temizlenerek akvaryum suyu dışına alınmalıdır.

Altın Kural 3:
Balıklarımız hastalandı ve tedaviye ihtiyaçları var. Kesinlikle hastalığın tam olarak ne olduğunun tesbiti çok önemlidir.Gerek internet, tecrübeli hobiciler gerekse akvaryumcularınıza sorarak, hastalığın tam teşisinin konması ve ona göre tedavi uygulanması bir şarttır. Gerek resimle tesbit gerekse yerinde inceleme yaptırarak tam bir teşis konulması için elinizden gerekeni yapın.

Hastalık teşis edildi ilacı belli, tedavisi belli... kesinlikle ana akvaryumunuzda ilaç kullanmayınız. Ana akvaryumunuzdan alacağınız bir miktar su içerisinde ve ayrı bir akvaryumda gerekli tedaviyi uygulayınız. Ana akvaryumunuza dökeceğiniz herhangi bir ilaç veya katkı diğer canlılarınızı da etkileyecek ve tüm sistemin bozulmasına sebep vererek çok daha kötü sonuçlarla karşılaşmanıza davetiye çıkaracaktır.

Altın Kural 4:
Gözlem ve takip.... akvaryumunuzu sürekli gözlemleyiniz. Canlılarınızın alışılagelmiş hareketleri dışında bir hareket, suda değişik bir görünüm, buharlaşma, balıklarınızın yem yeme alışkanlıklarının değişmesi , Su ısısının sürekli değişmesi gibi konuların sürekli takip edilmesi bir bilim adamı gözü ile yorumlanması bir olmazsa olmazdır. Akvaryumdaki ekosistemin stabil bir yapıda olabilmesi için gözlem kaçınılmazdır. Akvaryumlarınızda karşılaştığınız birçok olumsuzluğun düzensiz ve değişken şartlardan kaynaklandığını unutmayınız.

Bu altın kurallara uymadan bir akvaryum sahibi olmak istiyorsanız hemen şimdi VAZGEÇİN çünkü akvaryumunuza huzur yerine huzursuzluk getirmiş olacaksınız.

0
0
0
Yorum Yaz