Değişen Sıcaklıklarda Önleminizi Alın

2008-11-15 10:35:00
4 mevsim yaşanan ülkemizde yazın çok sıcak , kışın ise aşırı soğuklar olabiliyor.Bu değişim balıklarınızın hastalanmasına hatta ölümüne sebep olabilmektedir.
**Kışın soğuyan havanın etkisiyle evlerimizde sıcaklık değişimi çok yaşanacaktır.Yani akvaryumun ideal sıcaklığı 24-26 derece arasıdır.Kışın yer-yer 22 ye düşer bazen 27'ye çıkar...

-Bu gibi durumlarda akvaryumumuza bir ısıtıcı almak balıklarınızın hastalıktan kurtulması demektir.Balıklar hassas canlılardır.Ufak bi sıcaklık değişimi bile onları etkiler ki bu aralıktaki sıcaklıık onların hastalanmasına sebep olur.
**Aynı şekilde yaz sıcaklarındanda balıklarımızı korumalıyız.Örneğin hazıran ayındaki boğucu sıcaklar akvaryumdaki balıkların strese girmesine sebep olur.Sürekli agresif hareket gözlenir.Bu durumda yapılması gereken akvaryumunuzu soğutmaktır.
-Fan yardımıyla bu işi yavaş bir şekilde soğutabilirsiniz.Fan suyu yavaş soğuttuğu için balıkları etkilemez.

-Farklı bir yöntem olarakta su ile soğutma seçeneği var.Örneğin akvaryumun suyunu yenisi ile değiştirmek çabuk soğutur ama balıklarınızın beyazbenek gibi hastalıklar kapmasına neden olabilir.Yani boşaltılan su 28 derece ve yerine eklenen su 20derece ise aradaki 8 derece balığınızı öldürür.Değişen su yüksek sıcak nedeniyle zaten ısınacaktır.Tavsiye etmiyorum.
--Ama 28derecelik suyun üstüne 25-26 derecelik su ilave edebilirsiniz.Çünkü ani bi değişim sözkonusu olmaz ve akvaryumunuz 1-2 derece serinler.

-Akvaryuma bir şişe içinde buz atmayı deneyin..Etkisi Fandan iyi ama Su değiştirmeden düşük.Balıklarınızın hastalanma yok denecek kadar az.
Suyu yavaş yavaş buz çözülene kadar soğutur.Tabi fazla aşırıya kaçmadan ideal sıcaklıkta bu işlemin bırakılması gerekmektedir.

___________________________________
Fan ve Buz yöntemini denedim işe yaradı.Ama akvaryumun suyunu değiştireceğimde ani ısı değişimi 30 kadar Yunusumun ölümüne neden oldu.Beyazbenek hastalığına yakalandı ve 5-6 kutu ilaç kullanmama rağmen kurtaramadım :(Bu bilgileri tamamen tecrübelerime dayanarak yazıyorum.Alıntı değildir.

 

0
0
0
Yorum Yaz