Sarı Prenses

2008-02-13 13:25:00

Sarı Prenses,Latince ismi Labidochromis Caeruleus olan barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır. 10-12 cm boylara ulaşabilirler. Anavatanı Afrika kıtasının Malavi gölü olan bu balık sığ kayalıklarda yaşamayı sever.

Yaşam alanı

Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ve Cyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler.

Beslenme ve bakım

Etçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir. Karma akvaryumlarda aynı gölden barışçıl cichlidler örneğin yunus cichlid bakılması uygundur.

Üreme

Cichlid ailesinin üyelerinden bu balığın ağzında yumurtaları kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. Yaklaşık 13 gün boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Bu kuluçka döneminde balık 13 gün boyunca aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. Bu yüzden doğumdan önce ve sonra anne balığı iyi beslemek sağlığı açısından iyi olacaktır.

Cinsiyet Ayrımı

Erkeklerde;
-Kuyruk ve yüzgeçlerde daha fazla siyahlık
-Kuyruk ve yüzgeçlerin uçları sivri
-Alın ve kafa yapısı daha dik
-Çene sarkmış değil, düz
-Balığın alt tarafında kuyruk kısmında yumurta benekleri bulunmaz.Siyah ve sarı renktedir


Dişilerde;
-Kuyruk ve yüzgeçlerde az siyahlık
-Tüm yüzgeçlerinin uçları oldukça ve çok yuvarlaktır
-Kafa yapısı basıktır.Tepe oluşmaz
-Eğer daha önce ağzında yavru beslediyse çene sarkmıştır.
-Balığın alt kısmındaki yüzgeçte yumurta benekleri bulunur.Balığın yaşına ve cinsine göre sayısı artar veya azalır 

541
0
0
Yorum Yaz